Kompakt filtre çeşitleri

Kompakt Filtre Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Orta ve yüksek hava kalitesine sahip olan, hastane veya endüstriyel yerlerde kullanılan filtrelere kompakt filtre denmektedir. Bu yazımızda kompakt filtre çeşitlerinin genel özellikleri ve kullanım alanların hakkında sizlere bilgi verilecektir. 

Kompakt Filtre Nedir?

Endüstriyel tesislerden havaalanlarına, sergi alanlarından müzelere kadar birçok yerde kullanılan bu filtreler, tozları ve toksik gazları mükemmel şekilde engelleyerek havanın yüksek kalitede temiz olmasını sağlamaktadır. Yüksek hava akışı sağlamaları ile bilinen bu filtreler, uzun ömürlü oldukları kadar minimal yapıları nedeniyle de hemen her yerde güvenli bir şekilde tercih edilmektedir.

Kompakt Filtre Özellikleri Nelerdir?

Kompakt filtrelerin pek çok farklı özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı da birçok çalışma alanında ilk tercih edilen filtre çeşidi olmaktadır. Filtrenin özellikleri ise şu şekildedir;

 • Kolay montaj ve demontaj
 • Yüksek kaliteli malzeme
 • Hava debisini yüksek tutma
 • Üst düzey kirlilik tutma kapasitesi

Bu filtrelerin başlıca özellikleri bu şekilde verilebilir. Bazı filtre çeşitlerinin torbalı olduğu da gözükmektedir. 

Kompakt Filtre Çeşitleri Nelerdir?

Kompakt filtrenin 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla V- Aktif Karbon, V ve V- Kompakt EPA&HEPA filtrelerdir. Kullanım alanlarına göre bu filtre çeşitleri sıklıkla tercih edilmektedir. 

VHCompact-G V-Kompakt EPA & HEPA Filtreler

V-Kompakt Filtre

V-Kompakt filtreler, endüstriyel alanlarda veya tesislerde, hava kalitesini artırmaya yönelik kullanılan ürünlerdir. Etkili ve yeni nesil bir hava filtreleme çeşidi olan V filtreler, havadaki toz partikülünü anında muhfaza etmektedir. Diğer filtrelere göre daha minimal bir tasarıma sahip olan bu filtreler , küçük mekanların vazgeçilmezi konumundadır. 

Bu filtre çeşidinde ekstra bir bakıma gereksinim yoktur. Bilindiği üzere filtre temizliğinin önemi çok büyüktür. Temizliği geçiştirilen bir filtrenin sağlıklı olma ihtimali çok düşüktür. Ancak bu filtrelerde böyle bir durum söz konusu değildir. Diğer filtrelere göre bakım tekrarı çok daha azdır. Bu yüzden sık sık değiştirilmeden uzun bir müddet aktif çalışır durumda kalabilirler. 

VCarb-P Aktif Karbon V-Kompakt Filtreler

Aktif Karbon V-Kompakt Filtre

Hassas tozların filtre edilmesinde kullanılan Aktif Karbon V- Kompakt Filtreler, çok düşünç basınç kaybına sahiptir. Ancak bu filtrelerin temel özelliği bu değildir. Aktif karbon filtreler organik koku salınımında etkin bir role sahiptirler. 70 derece sıcaklığa kadar aktif çalışabilen bu filtreler, iki farklı malzemeden meydana gelmiştir.


Sentetik medya ve aktif karbon bileşiminden oluşan filtreler, darbeye dayanıklı bir şekilde dizayn edilmiştir. Tamamı yıkılabilir bir yapıya sahip olan filtreler genelde ikinci bir filtre olarak iç mekanlarda kullanılmaktadır. Ekstra, yani yardımcı bir filtre görevi gören bu filtrelerin genel özellikleri bu şekildedir. 

VHCompact-P V-Kompakt EPA & HEPA Filtreler

V-Kompakt EPA & HEPA Filtreler

Havada yer alan partiküllerin %99’undan fazlasını ortadan kaldıran  V- Kompakt EPA & HEPA filtreler, havanın temizlenmesinde üstün bir performans sağlamaktadır. Sadece tozların filtrelenmesinde etkili olmayan bu filtreler küf, polen veya bakteri gibi parçacakları da ortadan kaldırabilmektedir. 

Küçük yapısı sebebiyle kompakt grubuna dahil olan V- Kompakt EPA & HEPA filtreler, bulunduğu ortamda mükemmel bir hava temizliği sağlar. Malzeme olarak mirko cam ve elyaf kullanılan bu filtreler, sızdırmazlığı ile de ön plana çıkmayı başarmışlardır. Maximum çalışma sıcaklığı 80 derece olan bu filtreler istenilen yere rahatça montajlanıp kullanılabilir. 

Çeşitlerine göre Kompakt Filtre Kullanım Alanları

Kompakt filtreler, özelliklerine göre belli başlı mekanlarda kullanılmaktadır. Filtrelerin çeşitleri ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir; 

 • Gıda işletme tesisleri
 • Metal işleme tesisleri
 • Ahşap işleme tesisleri
 • Otomotiv sanayi
 • Laboratuvarlar
 • Hastaneler
 • Kimya tesisleri
 • Ticari binalar
 • Elektronik veri merkezleri

Yukarıda yer alan tüm mekanlar, kompakt filtelerin sıklıkla kullanıldığı mekanlardır. Bunların arasına sürekli yemek yapılan mutfakları da sayabiliriz. Kötü koku ve partikülleri muhafaza etmesi açısından mutfaklarda da bu filtreler sıklıkla tercih edilmektedir.  

Sonuç

Bu filtreler, birçok alanda kullanılmaktadır. Az yer kaplaması, düzenli bakım gerektirmemesi ve son derece pratik montajının yapılması bu filtrelerin başlıca tercih edilme sebepleri arasındadır. Kullanım alanı da bir hayli geniş olan filtre çeşitlerine sizlerde Tekfil ayrıcalığı ile sahip olabilirsiniz. Kaliteli kompakt filtre çeşitlerinden bir tanesini mekanınızda görmek isterseniz, hiç vakit kaybetmeden ekibimizle iletişime geçin. Anında dönüş ve detaylı bilgi alacağınızı bizler sizlere garanti ediyoruz. 

1 thought on “Kompakt Filtre Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?”

 1. Geri bildirim: Kompakt Filtre Nedir? Nerelerde Kullanılır? | Mühendistan

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir