Kompakt Filtre Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kompakt Filtre Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kompakt filtre seçimi oldukça önemli bir husustur. Doğru eylem için her şeyden önce işe yarar bir filtre seçilmelidir. Bu yazımızda sizlere kompakt filtre seçiminin nasıl yapılacağından seçim kriterlerine kadar pek çok şeye değineceğiz. 

Kompakt Filtre Seçimi Nasıl Yapılır?

Kompakt filtreler, endüstriyel tesislerde kullanılan bir filtre çeşididir. Tesisteki hava kalitesini yükseltmek için tercih edilen, diğer filtrelere göre küçük olan, kullanımı basit ama oldukça etkili bir filtredir. Kompakt filtreler son dönemin en çok tercih edilenleri arasındadır. Yenilikçi, pratik ve etkili bir çözüm yöntemidir. Havadaki küçük toz partiküllerini mükemmel şekilde azaltan bu filtreler, ekseriyetle yoğun çalışma ortamlarında tercih konusudur. Fakat filtre her ortamda tercih edilmez.

Bunun için kompakt filtrelerin çeşitleri bilinmeli ve ona göre seçim yapılmalıdır. Piyasada bulunan 3 adet kompakt filtre bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir; V Kompakt Filtre, EPA & HEPA Filtreler ve Aktif Karbon V Karbon Filtreler. Kompakt filtre seçimi yaparken bu üç filtrenin özelliği bilinmesi gerekmektedir. 

VHCompact-G V-Kompakt EPA & HEPA Filtreler

Kompakt Filtre Seçim Kriterleri

Kompakt filtre seçim kriterleri oldukça mühimdir. Kaliteli bir tercih için mutlaka bilinmesi gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; 

  • Kompakt filtreler kesinlikle kolay montajlanabilir olmalıdır. 
  • Kompakt filtrelerin boyutu, kesinlikle en ve boy olarak aşırı uzun olmamalıdır. 
  • Filtreler sıfır ürün olmalı, yıpranmış, kırılmış ya da çatlamış olmamalıdır. 
  • Hijyen koşullarını karşılayan ürünler olmalıdır. 
  • Maksimum performans, minimum enerji sağlayan ürünler seçilmelidir. 
  • Garantisi olan ürünler tercih edilmelidir. 
  • Birçok teste tabii tutulmuş ve yapılan tüm testlerden geçmiş ürünler satın alınmalıdır. 
  • Tesise, bölgeye veya işletmeye uygun olan kompakt filtre seçimi yapılmalıdır. 
  • Çevre dostu, doğayı kirletmeyen ürünlerden imalat edilmiş ürünler alınmalıdır. 
  • Kolay temizlenebilen, sonradan parçası bulunabilen ve satın alınabilen ürünler satın alınmalıdır. 

Yukarıda yer alan tüm kriterler, kompakt filtrede kolay bir tercih yapılabilmesine imkan tanımaktadır. En önemli seçim kriteri ise, filtre çeşitlerini bilmek ve onların özelliklerini göz önünde bulundurmaktır. 

VCarb-P Aktif Karbon V-Kompakt Filtreler

Kompakt Filtre Ürünlerimiz

Tekfil adıyla piyasaya sürdüğümüz üç adet kompakt filtre ürünümüz bulunmaktadır. Bu ürünler ve kısaca özellikleri aşağıdaki gibidir: 

V Kompakt Filtreler

Yeni nesil bir hava filtreleme çeşidi olan V kompakt filtreler, kompakt filtre seçimi içinde en çok tercih edilen ürünlerdir. Oldukça küçük olan bu ürün, minimal hatlara sahip olarak birçok mekanda tercih edilebilmektedir. Pratik temizlenebilen, bakımı çok daha kolay olan bu ürünler, gıda işletme tesislerinden ticari binalara kadar hemen her yerde kullanılmaktadır. 

Aktif Karbon V Kompakt Filtreler

Çok düşünç basınç kaybına sahip olan Aktif Karbon V Kompakt Filtreler, hassas tozların filtrelenmesinde tercih edilmektedir. Organik koku salınımında mekana büyük bir fayda sağlayan aktif karbon filtreler, sentetik medya ve aktif karbon ikilisinden meydana gelmiştir. 70 dereceye kadar dayanıklı olan bu filtreler, tıpkı V Kompakt Filtreler gibi kolay montajlanabilen ve demonte edilen ürünlerdir. Otomotiv sanayi ve kimyasal tesisler gibi havalandırmanın zaruri derecede mühim olan mekanlarda kullanılmaktadır. Kompakt filtre seçimi yapılırken Aktif Karbon V Kompakt Filtrenin bu özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. 

V- Kompakt EPA & HEPA Filtreler

EPA & HEPA bir diğer kompakt filtre ürünüdür. Mikro cam ve elyaftan üretilen EPA & HEPA Filtreler, oldukça başarılı filtrelerdir. Tozların filtrelenmesinden üstün bir performans sağlayan bu ürünler, aynı zamanda havadaki küf ya da bakteri gibi mikroorganizmaların arındırılmasında da kullanılmaktadır. Büyük tesislerde de minimal tesislerde de tercih edilen EPA & HEPA Filtreler, 80 derece sıcaklığa kadar dayanmaktadır. Küçük olmasına istinaden büyük toz parçacıklarını filtreleyen EPA & HEPA Filtreler, kompakt filtre seçimi içinde göz önünde bulundurulması gereken bir üründür. 


Tekfil adıyla üretimini gerçekleştirdiğimiz kompakt filtre ürünleri yukarıdaki gibidir. Kullanım alanlarını ve filtrelerin özelliklerini göz önünde bulundurarak istediğiniz ürünü tercih etme hakkına sahipsiniz. 

Sonuç

Kompakt filtreler, küçük bir ebata sahip olmasına istinaden büyük bir işleve sahip olmaktadır. Büyük veya küçük, her türlü endüstriyel tesiste kullanılmaya uygun olan kompakt filtelerin nasıl seçileceği ve seçimde önemli olan kriterler bilinmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere kompakt filtrenin nasıl seçileceğinden hangi ürünlerin bulunduğuna kadar pek çok bilgiyi bir araya getirdik. Sizlerde bu bilgiler doğrultusunda kompakt filtre seçimi yapabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir