Kompakt Filtrelerin Endüstriyel Uygulamaları

Kompakt Filtrelerin Endüstriyel Uygulamaları

Kompakt filtrelerin endüstriyel uygulamaları, yüksek hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyulan alanlarda yapılır. Orta ve yüksek hava kalitesinin gerektirdiği yerlerde, boyut olarak minimalist ama oldukça güçlü bir filtre çeşidi olan kompakt filtreler tercih edilir.

Yüksek hava kalitesi sunması bir yana, her alana uygun montajlanabilir ve uzun ömürlü bir ürün olması kompakt filtrelerin endüstriyel alanlarda uygulama nedenleri arasındadır. Kompakt filtrelerin endüstriyel uygulamaları adlı başlığımızda sizlere çeşitli sistemlerde ve alanlarda kompakt filtrelerin hangi şekillerde kullanıldığından ve ne gibi avantajlar sunduğundan bahsedeceğiz.

HVAC Sistemlerinde Kullanımı

HVAC yani Heating, Ventilation & Air Conditoning, modern yapılarda havalandırma, ısıtma ve iklimlendirme fonksiyonuna sahip sistemlere verilen bir isimdir. Günümüzde yaşanan hava kirliliği ve sıkıntılı sirkülasyon sebebiyle HVAC sistemleri tercih edilir.

HVAC ile mekanlarda ideal ortam koşulları ne ise o pratik bir şekilde sağlanır. Bu işlem otomatik gerçekleştirilebileceği gibi manuel olarak, kumanda yardımıyla da yürütülebilir. Kompakt filtrelerin endüstriyel uygulamaları arasında HVAC’ın yeri büyüktür. Ortamdaki diğer sistemlerle beraber -yangın söndürme, kablolama, veri depolama vb.- kompakt filtreler HVAC’larla birlikte kullanılabilmektedir.

Kötü koku oluşumunun büyük ölçüde önüne geçen bu filtreler, HVAC’daki hava akışına pozitif yönde katkı sağlar. Küçük tasarımı nedeniyle de sistem içerisindeki neredeyse her noktaya yerleştirilebilir. Kompakt filtrelerin endüstriyel uygulamaları içerisinde HVAC büyük önem taşır.

Üretim Tesislerinde Uygulamaları

Üretim tesislerinde hava akışını kaliteyle sağlamak oldukça mühimdir. Sterilize bir ortamı elde etmek, çalışanların performansını arttırmak, ortamdaki teknolojik ya da bozulmaya müsait eşyaların ömrünü uzatmak gibi pek çok nedenler kompakt filtrelerin endüstriyel uygulamaları sebepleri arasında yer alır.

Özellikle gıda üretim tesislerinde hava sirkülasyonunun sağlanması için kompakt filtre kullanımına ağırlık verilmelidir. Birden fazla bölgeye yerleştirilebilen, minimalist bir tasarıma sahip olan ve tabii ki kaliteli filtreleme imkanı tanıyan kompakt filtreler, ortamdaki toz partiküllerini mükemmel şekilde temizler.

Kötü koku oluşumunun da önüne geçen filtreler, mekandaki mikrorrganizmaların çoğalmasına engel olur. Düzenli bakılı yapıldığı taktirde uzun bir kullanım ömrü sunan kompakt filtreler, üretim tesislerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Laboratuvar ve Ar-Ge Alanlarındaki Kullanımı

Kompakt filtrelerin endüstriyel uygulamaları üretim tesisleriyle sınırlı değildir. Laboratuvar ve Ar- Ge alanlarında da sıklıkla kullanılan bir filtreleme çeşididir. Laboratuvarın kullanım amacına göre filtrelemeler çeşitlenebilir. Örneğin kimyasal deneylerin yapıldığı, ortam sıcaklığının belli derecenin altında olması gerektiği yerlerde kompakt filtreler özelleşebilir.

Mühendislik, yönetsel ve kişisel gibi önlemler alınarak filtreler hijyeni arttırmak üzere laboratuvarlarda kullanılır. Aynı şekilde Ar- Ge çalışmaların yapıldığı tesislerde de kompakt filtreler mütemadiyen tercih edilen filtreleme çeşitlerindendir. Araştırma, deneyim ve sonucunda üretim yapan Ar-Ge tesislerinde temiz havayı sağlamak için kompakt filtreler yerleştirilir.

Diğer Özel Uygulama Alanları

Kompakt filtrelerin endüstriyel uygulamaları arasında özel alanlar da yer alır. Bu özel alanlardan birisi de kapalı mekanlarda, insanların yoğun olarak yer aldığı yerlerdir. Bu yerlere örnek olarak alışveriş merkezlerini gösterebiliriz. İçinde eş zamanlı olarak binlerce insanın yer aldığı alışveriş merkezlerinde kaliteli hava sirkülasyonunu sağlamak kompakt filtreler ile çok daha basittir.

Merkeze yerleştirilen birden fazla kompakt filtre, mekandaki kötü kokuyu ve toz partiküllerini yok ederek ferah bir ortam sağlar. Aynı durum müzeler, havaalanları, konferans salonları ve hastaneler için de geçerlidir. Özellikle hastanelerde hijyen diğer mekanlara kıyasla daha önemli olduğu için kompakt filtrenin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Havada dolaşan bakteri ve mikropları yakalayan kompakt filtreler, hastanelerde kullanıldığında hijyen sıkıntısına çok iyi bir çözüm olur.

Kompakt Filtrelerin Endüstriyel Uygulamalarında Artılar

Kompakt filtrelerin endüstriyel uygulamaları gördüğünüz üzere bir hayli geniştir. İnsanların vakit geçirdiği, kapalı mekanlarda kullanıldığı gibi sadece alanında uzmanlaşmış kişilerin yer aldığı laboratuvar ya da Ar-Ge tesislerinde de düzenli olarak tercih edilmektedir. Ayrıca apartman dairelerinden müstakil evlere kadar pek çok kişisel yapıda da kompakt filtreler tercih konusudur.

Kompakt tasarımına istinaden orta ve yüksek derecede hava sirkülasyonu sağlayan kompakt filtreler, sürekli bakıma ihtiyaç duymadığı için de herkesçe kullanılmaktadır. Sürekli bakıma ihtiyaç duymayan, sadece belli dönemlerinde temizlenen kompakt filtreler kullanıcısına uzun yıllar temiz hava soluma şansı tanır. Eğer siz de mekanınızda temiz havaya ihtiyaç duyuyorsanız, bu küçük ama etkili filtreleri tercih edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir