Torba Filtre Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Torba Filtre Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Torba filtre seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar çeşitli filtreler arasında ayrı bir yeri olan torba filtre pek çok endüstriyel alanda kullanıldığı için önemli görülür. Bu yazıda bu konu hakkında detaylı bilgiler ele alınacaktır.

Torba Filtre İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Torba Filtre İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Torba filtre havalandırma sistemlerinde kullanılan bir filtre türüdür. Bu filtre türünde birden fazla torba odaları vardır. Filtrelediği tozları ya da pislikleri bu odalara hapsederek, tozların etrafa yayılmamasına katkıda bulunur. Bu filtreler sağlam elyaf malzemeden üretilir. Gerilme özelliğine sahip olduğu için belli bir kapasiteye kadar toz ve pislikler içine hapseden bu filtre, mekanik ya da ters akımlı hava aracılığıyla tozları ve yağları içine çeker. Bu filtre türü hem toz parçacıklarını hem de katı maddeleri tutabilir. Sızdırma yapmayan torba odaları sayesinde tozlar dökülmez. Aynı zamanda yüksek basınca dayanıklı olduğu için torbalarda herhangi bir deformasyon oluşmaz. Bu filtre üretilirken dayanım gücü ve kumaş oranı göz önünde bulundurulur. Bu kriterler filtrenin boyutunu ve kullanım alanını belirler.

Torba filtreler hastanelerde, ameliyathanelerde, kimya, ilaç, akvaryum altyapı sistemlerinde,atık suyun arıtılmasında, gıda sektörlerinde, kimya sanayisinde, fabrikalarda, makine soğutma sistemlerinde, çimento fabrikalarında, perlit denilen tozun hapsedilmesinde, plastik ve kauçuk üretim fabrikalarında, seramik fabrikalarında, ahşap, oymacılık gibi sektörlerde, demir-çelik ve alüminyum sektörlerinde, jet – plus ve silkelemeli/ darbeli filtrasyonlarda, baca gazlarında, kömür ve taşocağı santrallerinde, pnömatik sistemlerde, elektronik, optik, mikrobiyoloji, otomotiv, gıda sektörlerinde ve çeşitli laboratuvarlarda kullanılır. Neme ve ısıya karşı dayanıklı olan bu filtre türü sentetik elyaftan yapılır. Üretim standartları göz önünde bulundurularak üretilen bu filtenin torba sayısında değişiklik görülebilir.

Bu filtre türü geniş yüzeye sahiptir. Bu sayede geniş toz hapsetme kapasitesine sahiptir. Darbelere ve yırtılmalara karşı oldukça dayanıklı sentetik elyaf malzemeden üretildiği için uzun süre boyunca kullanılabilir. Çeşitli ebatlarıyla ve torba sayılarıyla farklı alanlarda kullanılabilir. Hafif ve kolay taşınabilir olmasından dolayı rahatlıkla tercih edilebilir. Hem küçük tozları hem de büyük ve katı tozları tutabilir. Yüksek basınca karşı dirençli olan bu filtre, kolay bir şekilde montaj edilebilir. Yanmaya karşı oldukça dayanıklı olan bu ürün 80 derecelik sıcaklığa kadar direnebilir.

Kaliteli olan bu filtre sayesinde tozlar veya kirler dağılmaz. Yüksek toz tutma kapasitesi sayesinde çevre ve insan sağlığını tehlikeye atmaz. Çerçevesi galvaniz ya da plastik üretildiği için sağlamdır. Ayrıca bu filtreler ergonomik ve pratik kullanıma sahip olduğu için cep dostudur. Derin yapısı sayesinde tozları ya da pislikleri uzun süre hapsedebilir. Suya karşı oldukça dayanıklı olan bu ürün, dolduğu zaman temizlenmesi çok kolaydır. Monte edilmesi ya da değiştirilmesi basittir. Kesici ya da delici parçacıklara karşı sağlamdır. Düşük ya da yüksek hava akımına karşı dayanıklıdır. Kimyasal malzemelerden üretilmeyen bu ürün, çevreye ya da insan sağlığına herhangi bir zarar vermez. Birden fazla toz toplama torbası olduğu için de sürekli temizlemeye gerek kalmaz.

Torba Filtre Nasıl Seçilir?

Torba Filtre Nasıl Seçilir

Torba filtre seçilirken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Torba filtre seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında montaj aşamasının kolay olmasına dikkat edilmesi yer alır.
 • Yıpranmamış ve sağlam torba filtre tercih edilmelidir.
 • Torba filtre seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında filtre satın almadan önce filtrenin kullanılacak alana uygun olmasına dikkat edilmesi bulunur.
 • Tozlara ve kirlere karşı yüksek hassasiyet içeren ürünün tercih edilmesi torba filtre seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yerini alır.
 • Düşük enerjili, uzun filtre ömrüne sahip,hijyen avantajı olan ürünlerin satın alınması torba filtre seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.
 • Sızdırmazlık testinin yapılmış olduğu torba filtre satın alınmalıdır.
 • Torba filtre seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında çerçeve ölçüsünün monte edilecek alana uygun olmasına dikkat edilmelidir.
 • Torba filtre seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında filtrenin sentetik elyaftan üretilmiş olması kontrol edilmelidir.
 • Neme ve yüksek basınca dayanıklı olan torba filtre tercih edilmelidir.
 • Çevre dostu malzemelerden üretilmiş torba filtre seçilmelidir.
 • Temizlenmesi kolay olan torba filtre satın alınmalıdır.
 • Bilinen ve kaliteli torba filtre satan firmalar tercih edilmelidir.
 • Garantisi olan uzun ömürlü torba filtre satın alınmalıdır.

Sonuç

Torba filtre seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar özellikle ilk kez torba filtre satın alacak kişileri ilgilendirir. Çevreye karşı oldukça duyarlı, uzun ömürlü ve kullanışlı olan bu ürün kullananlar tarafından oldukça beğenilir. Eğer siz de torba filtreye ihtiyaç duyuyorsanız talepleriniz ve daha detaylı teknik bilgi için ekibimizle iletişime geçiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir