Aktif Karbon Filtre Nedir?

Aktif Karbon Filtre Nedir? Ne İşe Yarar? [2023]

Bu yazıda gelişmiş teknik özellikleriyle ve pek çok avantajıyla çeşitli yerlerde kullanılan aktif karbon filtre hakkında merak edilen başlıklar ele alınacaktır.

Aktif Karbon Filtre Nedir?

Aktif karbon filtre havalandırma sistemlerinde kullanılan bir filtre türüdür. Bu filtrenin görevi oluşan kötü kokuları filtrelemektir. Aktif karbon filtreler, kötü kokan ve zararlı olan yoğun kokuları yüksek oaranda tutar. Çatlak yüzeyleri sayesinde kötü koku hapsedilir ve ortama yayılması engellenmiş olur. Bu ürünlerin pek çok çeşidi vardır. Bunlar 1700 m3‘den 6800 m3 kapasiteye kadar yapılabilir.

Aktif karbon filtreler havalandırma sistemlerinde set görevi görür. Bu filtreler 8’li, 16’lı, 32’li, 64’lü ve katları halinde olur ve kullanım yerine uygun olan tercih edilir. Havalandırma sisteminde tablalara bağlı olarak durur. Genel olarak çapları 145 mm boyları da pim hariç 400 mm gelir. Sıkıştırma yöntemiyle dolumu yapılır. Ortalama bir adet filtre 215 m3‘e denk gelir. Aktif karbon filtrelerin yapısında iki tip pim şekli vardır. Bu pimlerin ölçüsü filtrenin modeline göre değişiklik gösterir.

Bu filtre çeşidi tekli silindir halinde istenilen m3 cinsinden üretilir. Bu filtreler kullanılırken sıvı ve yağ temasının olmaması gereklidir. Aksi halde görevini yapamaz. Fakat gerekli durumlarda bu filtrelerin takılmasından önce, yağ tutucu filtre ve ön filtre kullanımı şarttır. Bu filtre çeşitleri yıkanıp, temizlenme gibi bir özelliği olmadığı için ömürleri bittikten sonra yenisiyle değiştirilmesi gereklidir. Aktif karbon filtreler kullanım yoğunluğuna bağlı olarak kullanım süreleri de değişebilir. Aktif karbon filtreler çoğunlukla kimya ve gıda endüstrisinde kullanılır.

Aktif Karbon Filtre Ne İşe Yarar?

Aktif karbon filtreler gazları uzaklaştırmak için yaygın olarak kullanılır. Gazlar aktif karbon yatağı aracılığıyla filtrelenir. Gazların yanı sıra uçucu organik elementlerin yok olması için de tercih edilir. Ayrıca tütün dumanı gibi kokuları gidermek için de kullanılır. Küf, toz ya da polen gibi ince partikülleri havadan temizleyemez.

Bu filtre türleri emilim mantığına göre tasarlanır. Yani bu filtreler çalışırken kötü kokular gözenekler tarafından emilir. Gözenekler hazne görevi gördüğü için kötü kokuyu içinde tutar. Bu şekilde havayı kirleten zararlı partiküller gözeneklerde birikerek ortama yayılması engellenmiş olur. Karbon filtrenin arındırıcı özelliği sayesinde hava temizlenir. Kötü partiküller filtrenin iç kısmında değil dış kısmında hapsedilir.

Aktif Karbon Filtre ile Hava Temizleme

Bu filtrelerin havalandırma sistemlerinde sıkça tercih edilir. Bunun nedeni pek çok avantajının olmasıdır. Bu filtrenin avantajları ise şu şekildedir:

  • Tamamen organik filtreleme işlemi gerçekleştirir.
  • Filtreleme sırasında etrafa zararlı gazları yaymaz. Kötü gazları uzun süre hapseder.
  • Bu filtre yüksek verimle çalışır. Enerji tasarrufu yapar.
  • Ön filtreler takılırsa daha iyi bir performans sergilediği söylenebilir.
  • Uzun ömürlüdür ve bir yıla kadar zarar görmeden görevini yapar.
  • Üstün bir koku filtreleme özelliği vardır.

Aktif Karbon Filtre Ürünlerimiz

Tekfil filtre olarak oldukça kaliteli ve kullanışlı aktif karbon filtre çeşidini barındırırız. Bu ürünler aşağıdaki gibidir:

Sonuç

Aktif karbon filtreler hem insan sağlığına hem de çevre sağlığına büyük katkılar sunar. Kalitesiyle ve dayanıklılığıyla her sektörde kullanılan bu ürünler kötü kokuları büyük oranda hapseder. Eğer siz de aktif karbon filtreye ihtiyaç duyuyorsanız talepleriniz ve daha detaylı teknik bilgi için ekibimizle iletişime geçiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir