HEPA-Filtreli-Hava-Temizleyicisi-Nedir-Nasil-Calisir

HEPA Filtreli Hava Temizleyicisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Çeşitli hava temizleyicisi filtreler arasından öne çıkan HEPA, havadan partikül ve karbondioksiti temizleme konusunda oldukça iyi bir performans sergiler. Bundan dolayı çeşitli hava temizleyiciler yer alır. Bu yazıda sıkça tercih edilen HEPA filtreli hava temizleyicisi hakkında çeşitli bilgilere yer verilecektir.

HEPA Filtreli Hava Temizleyicisi Nedir?

HEPA Filtreli Hava Temizleyicisi Nedir

HEPA bir filtreleme sistemi olup, hava temizleme cihazlarında kullanılır. Havayı toz, virüs, ev tozu, akarlar ve duman partiküllerini filtreleyen bu sistem, havanın daha temiz olmasını sağlar. Böylelikle ortamdaki kötü kokular ve karbondioksit giderilmiş olur.

HEPA filtreli hava temizleyicisi ise içinde HEPA filtre olan bir üründür. Bu ürün belirli bir mikrondaki partikülleri uzun süre tutar. Genellikle kapalı alanlarda kullanılan bu hava temizleyici bu alanların alerjik partiküller ve nemin zararlı etkinlerinden kurtulmasını sağlar. Hava temizleme cihazlarına yüksek performans katan HEPA filtreler, düzenli olarak temizlenmeli ya da değiştirilmelidir. HEPA filtreli cihazlar yüksek verimli oldukları için sıkça tercih edilir. Ayrıca HEPA filtreli ürünler bakteri, polen, alerjik maddeler ve kötü kokular yakalama özellikleri ile de öne çıkar.

HEPA Filtreli Hava Temizleyicisi Özellikleri Nelerdir?

HEPA Filtreli Hava Temizleyicisi Özellikleri Nelerdir

HEPA filtreli hava temizleyicilerinin pek çok özelliği vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • HEPA filtre 0,12 ila 0,25 mikronluk filtreden %99,9’unu tutar. Bundan dolayı hava temizleyiciler yüksek performans sergiler
 • Aşırı nem insanlarda alerjiye, astıma ve romatizmaya yol açar. Bunun yanı sıra bakteri ve toz akarlarının hızla üremesine, duvarların nemlenmesine, duvar kağıt ve boyalarının kalkmasına, kapı ve pencerelerin çürümesine, küf üremesine, giysilerin ve ayakkabıların deforme olmasına ve küflenmesine, her türlü ev eşyasında bozulmaya ve metallerin paslanmasına sebep olur. HEPA filtreli hava temizleyiciler bu nemi yüksek oranda engeller.
 • Bu cihazlar ortam havasının sürekli olarak tazelenmesine olanak tanır.
 • Ortam sıcaklığını koruyarak mevsimsel şartlara uyumlu halde çalışır.
 • Bu filtreli temizleyiciler enerji tasarrufu sağlar.
 • HEPA filtreler oldukça kaliteli oldukları için cihazın ömrünü uzatır.
 • HEPA filtreler polen, toz, evcil hayvan tüyleri, küf gibi istenmeyen partikülleri filtreledikleri için bu filtreye sahip olan cihazlar da en küçük partikülleri bile tutabilir.
 • Bu cihazlardaki HEPA filtreler kolay bir şekilde temizlenebilir.
 • Isıya, soğuğa ve ışığa karşı dayanıklı oldukları söylenebilir.
 • Yüksek ayarda çalışsalar bile performansları düşmez.

HEPA Filtreli Hava Temizleyicisi Nasıl Çalışır?

HEPA Filtreli Hava Temizleyicisi Nasıl Çalışır?

HEPA filtreli hava temizleyicisi verimli bir şekilde çalışır. Bu cihazlarda HEPA filtre olduğu için bu filtrenin yapısını bilmek nasış nasış çalıştığını da anlamamıza yardımcı olur. Bu filtreler, genellikle selüloz, sentetik elyaf veya cam elyaf tabakaları olan elyaf ağından oluşur. Bu lifler akordeon şeklinde düzenlendiği için parçacıkları yakalama konusunda oldukça başarılı olduğu söylenebilir. Filtre durdurma etkisiyle hava akışında asılı duran büyük, ağır parçacıkları durdurur. Bu filtre içerisindeki lif boşluğuna girmek için yön değiştirir. Bundan sonra ise parçacıklar filtre içerisinde liflere çarpar.

Doğrudan yakalama işleviyle de çalışan bu filtre çeşidi yeterince büyük olmayan ve hava akışı içinde dağılmaya yetecek kadar da küçük olmayan orta büyüklükteki parçacıkları yüksek oranda yakalar. Bu orta büyüklükteki parçacıklar, lif boşlukları boyunca hareket eder. Ardından hava akışını takip ederek bir fibere dokunurlar. Bu dokunmanın ardından parçacıklar life yapışır.

Yayınım yöntemi aracılığıyla en küçük parçacıkları toplayan bu filtre çeşidi, küçük parçacıkları yüksek oranda toplar. Hava akışındaki en küçük parçacıları yakalayan bu filtre parçacıkların ortama yayılmasını engeller. Bu filtreleme cihazında en yaygın mekanizma elemedir. Parçacıklar lif boşlukları arasına gelir. Bundan sonraki süreçte zararlı parçacıklar elenerek filtrelenir. Filtrelenen parçacıklar uzun süre depolanır. Hava temizleyicisinin çalışmasını engellemeden tüm tozları filtre çeker.

HEPA Filtreli Hava Temizleyicisi Nerelerde Kullanılır?

HEPA filtreli hava temizleyicisi ürünler pek çok alanda kullanılır. Kaliteli olmasıyla tercih edilen bu ürünün kullanıldığı alanlar şu şekildedir

 • Ev
 • Kreş
 • Okul
 • Yatakhane
 • Mutfak
 • Lokanta
 • Fabrikalar
 • Farklı üretim yerleri

Sonuç

HEPA filtreli hava temizleyicisi ürünler tozları ve çeşitli kötü kokuları içine hapseder. HEPA filtre sayesinde havayı yüksek oranda temizleyen bu cihazlar insan ve çevre sağlığı için oldukça idealdir. Çevre ve cep dostu olan bu ürünlerin bakımı ve temizlenmesi de oldukça pratiktir. Eğer siz de HEPA filtreli hava temizleyicisine ihtiyaç duyuyorsanız talepleriniz ve daha detaylı teknik bilgi için ekibimizle iletişime geçiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir